Gabina Fárová // FOTOGRAFIE

6. 9. – 30. 10. 2019

 

O autorce

Gabina Fárová (*1963 v Praze). Vystudovala obor fotografie na Střední grafické škole v Praze, 1982 – 1984 byla fotoreportérkou družstva Fotografia a působila i jako manekýnka. Mezi roky 1986–1990 studovala FAMU. Je spoluzakladatelkou družstva Radost vydavatelství časopisu POST. Vystavuje doma i v zahraničí. Fotografie Gabiny jsou ve několika českých a v několika světových uměleckých kolekcích.

 

Jáchym Topol o Gabině Fárové

 

Gabina Fárová, fotografka, vykřičená tím, že se zapletla s krásou.Gabina pracuje v letitých cyklech, přičemž ráda využívá výkonných fetišů z osobního arsenálu. Tak v Posouvání své úchvatné modelky tvrdošíjně snímá optickou čočkou v dřevěném rámu z ateliéru Josefa Sudka a k ustrnutí je občas přiměje použitím matrice jazzové desky z pozůstalosti svého tatínka, Libora Fáry.V cyklu Kaleidoskop rozmetává nahá těla v donekonečna se měnící lidskou mandalu, vířící až kamsi do vesmíru. V souboru Manévry zas nechává božské vodní nymfy poněkud rizikově mazlit se i válčit s tlupou zpustlých vojáčků. Přátelská i drsná Gabina s nahými těly pracuje s bravurou, zděděnou i po starých mistrech. Patří k nim i takový vyznavač půvabu, jakým byl Alfons Mucha. A ač to snad není jejím záměrem, činí tím náš roztěkaný svět, obyvatelnějším.


… z textu Poselství na věky Oleg Homola

 

fotografka Gabina Fárová

  

V dnešní době, kdy je obsedantní neurózou lidstva fotit všechno, všude a pořád,-je lehce mystické dílo Gabiny Fárové ostrůvkem mimo čas a prostor. Svoji autorskou tvorbu realizuje klasickou mokrou cestou. Teď by se hodila vyčpělá úvaha “opravdickej fotograf fotí na filmy”, ovšem Gabina toho o technice mnoho nenamluví.Když už o své práci něco řekne, tak je to z úplně jiného soudku: “Více měně si myslím, že fotografovat neumím, je to spíš jako nutnost, kterou v sobě člověk má a nemůže se jí vyhnout…”

  

www.gabiafarova.com

Leave a Reply