Jiří Nováček // Dva prameny

3.11. 2017 – 10.1. 2018

 

Současný umělecký a dokumentární fotograf z Jihlavy.

 

Absolvent fakulty fotografie Slezské univerzity v Opavě. Jeho prvotní tvorba vznikala mimo jiné i v ateliéru Ivo Holána a dalších umělců.

 

Za posledních 20 let tvořil nejen v ČR, ale i v zahraničí. Často vytváří subjektivní dokumentární soubory plné osobních prožitků, vjemů a nálad, které zažívá při svých cestách.

 

Ve Velké Británii, kde studoval a pracoval v muzeu Victoria & Albert v Londýně, se účastnil mnoha významných výstav a projektů. Zároveň zde vzniká i jeden z výstavních souborů „Londonęs Walk“, který byl prezentován po návratu již v roce 2007.

 

Další fotografický soubor z let 2008–2009 nazvaný „Gradus Ad Deum“ přibližuje život benediktinských mnichů v klášterním komplexu v Rajhradě.

 

V roce 2017 následuje skutečný tématický návrat a navazující pokračování na předešlý soubor benediktinů zvaný „Reditus“.

 

V roce 2011 dokončuje a knižně vydává dokument z oblasti sociální péče „Domicilia“, který je prezentován na několika místech v rámci společných výstav zvaných „Tajnosti duše“ a „Metamorfóza“.

 

Na cestách po Balkáně vznikají soubory „Romanians“, další např. v Německu „Unkonventional“, dále v Itálii „Ombra Casa“, další pak v Beneluxu, Francii, Španělsku, Irsku, Turecku.

 

V Holandsku vznikl s částečně sociologickou informací barevný dokument „Transmissie“ (2009–2011) prezentovaný v roce 2012 na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. V roce 2014 je dokončen soubor z prostředí bývalého cvičitele a chovatele koní pro filmová studia „Dva prameny – Inter hominem et equum“.

 

Věnuje se dlouhodobým dokumentárním projektům, např. již sedm let vzniká cyklus ze života aristokratických rodin v Čechách a na Moravě, který není dosud dokončen. V této řadě pokračuje i další dokument charakterizující projekty.

 

V krátkodobých sledech se dále soustředí na fotoreportáže „Youth workers…“, někdy i s částečným zaměřením na výtvarnou či více emotivním fotografii s estetickým podtextem, dále inscenovanou tvorbu, inspirovanou například 1. republikou a volnými interpretacemi obrazů.

 

Charakterizující portréty známých osobností i obyčejných lidí jsou dalším článkem jeho tvorby.

 

Svým rukopisem částečně zasáhl i módní fotografii, jejímž výstupem se stal v roce 2012 výstavní soubor „Untitled fashion“.

 

V komerční oblasti pak následuje práce se zaměřením v oblasti zpracování krajiny geografických studií, leteckého snímkování / axonometrie architektury, exteriérů, interiérů a dále zpracování grafických konceptů, vizuální produkce a polygrafie.

Leave a Reply